Založ si blog

Moja prchavá sloboda

Moja skutočná sloboda je v pocitoch. Pocit, že môžem dýchať bez toho, že to niekoho ruší. Pocit, že môžem písať bez obáv či očakávaní, ako – či vôbec niekto – zareaguje na to, čo chcem vysloviť. Pocit, že sa môžem usmievať, gestikulovať, prejavovať nadšenie – a je mi jedno, či ľudia chápu alebo nie.

 

Moja sloboda nastáva, keď sa zbavujem domnienky, že ma sleduje, posudzuje a odsudzuje okolie. Keď mi je jedno, či ma majú za blázna, ktorý nikam nezapadá. Keď naplno prežívam svoj svet.  Keď sa ponorím do plnosti momentu.

 

Moja sloboda nastáva, keď nespomínam na rany, čo som utŕžila  a neplánujem veľké ciele, čo si ma bezpodmienečne a bezo zbytku vyžadujú. Keď sa cítim úplná a dokonalá bez ohľadu na vek, dosiahnutú či nedosiahnutú kariéru, uprataný či neuprataný byt, keď ma nezaujíma, či môj vzhľad je alebo nie je dokonalý. Keď dirigujem imaginárny orchester, keď tlieskam predstaveniu, ktoré sledujem v súkromí a kričím „bravo!“

 

Moja sloboda je taká zriedkavá a taká neobvyklá, že keď ju práve zažívam, nezaujíma ma, ako ju vnímajú iní. Tú slobodu práve teraz mám a akonáhle začnem premýšľať o tom, čo bude o tri minúty, stratím ju.

 

Moja sloboda nastáva, keď zabúdam na realitu. Keď prestávam uvažovať, rátať, keď sa mi do mysle nevtierajú otázky každodenného života a iba cítim.

 

Moja sloboda ma navštevuje trikrát za polstoročie a trvá zopár desiatok minút. A ten čas práve uplynul.

 

Teším sa na poslednú návštevu slobody.

Sedlák v meste alebo Dobrý človek ešte žije

24.08.2018

Vracali sme sa s kamarátkou z dovolenky v Anglicku. Ako inak, nízkorozpočtovkou RyanAir. To by bolo v poriadku, nikdy som s touto spoločnosťou nemala problémy. Ak si kupujem letenku na RyanAir, viac »

Oheň, voda, vietor, zem (revisited)

23.04.2018

Boli sme štyri tanečnice. Sooraya, Nadirah, Shaden a Yasmina. Tvorili sme skupinu orientálnych tancov. Každá z nás reprezentovala iný živel. Boli sme natoľko rozdielne, až sme sa skvelo dopĺňali. viac »

Moji psi a ja (Láska, chlpy a vlhké jazyky)

28.02.2018

Moja prvá hafina sa pôvodne volala Ťapka. V deň promócie môjho brata sme celá rodina odpočívali v obývačke. Zrazu sa naši vyparili (jak smrad od riti, povedala by moja babka) a keď sa vrátili, viac »

jemen, dievča, dieťa, hladomor

OSN varuje pred vypuknutím veľkého hladomoru v Jemene

24.10.2018 07:27

Hladomor by mohol v Jemene postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Džamál Chášakdží

USA zrušia víza Saudskoarabom zodpovedným za vraždu novinára

24.10.2018 06:51

Viacerí členovia Kongresu už vzniesli požiadavku na zavedenie sankcií voči Saudskej Arábii v súvislosti s vraždou.

Dmitrij Medvedev

Moskva pripravuje zákaz dovozu niektorých ukrajinských výrobkov

24.10.2018 06:10

Predseda ruskej vlády uviedol, že sa pripravuje zoznam ukrajinských občanov a firiem, na ktoré by sa mali sankcie vzťahovať.

zmena času

Letný alebo zimný? Zatiaľ sa rozhoduje bez nás

24.10.2018 06:00

Klimatológ upozorňuje, že podľa zimného času bude v lete svitať už o druhej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 8088x
Priemerná čítanosť článkov: 1011x

Autor blogu

Kategórie