Založ si blog

Moja prchavá sloboda

Moja skutočná sloboda je v pocitoch. Pocit, že môžem dýchať bez toho, že to niekoho ruší. Pocit, že môžem písať bez obáv či očakávaní, ako – či vôbec niekto – zareaguje na to, čo chcem vysloviť. Pocit, že sa môžem usmievať, gestikulovať, prejavovať nadšenie – a je mi jedno, či ľudia chápu alebo nie.

 

Moja sloboda nastáva, keď sa zbavujem domnienky, že ma sleduje, posudzuje a odsudzuje okolie. Keď mi je jedno, či ma majú za blázna, ktorý nikam nezapadá. Keď naplno prežívam svoj svet.  Keď sa ponorím do plnosti momentu.

 

Moja sloboda nastáva, keď nespomínam na rany, čo som utŕžila  a neplánujem veľké ciele, čo si ma bezpodmienečne a bezo zbytku vyžadujú. Keď sa cítim úplná a dokonalá bez ohľadu na vek, dosiahnutú či nedosiahnutú kariéru, uprataný či neuprataný byt, keď ma nezaujíma, či môj vzhľad je alebo nie je dokonalý. Keď dirigujem imaginárny orchester, keď tlieskam predstaveniu, ktoré sledujem v súkromí a kričím „bravo!“

 

Moja sloboda je taká zriedkavá a taká neobvyklá, že keď ju práve zažívam, nezaujíma ma, ako ju vnímajú iní. Tú slobodu práve teraz mám a akonáhle začnem premýšľať o tom, čo bude o tri minúty, stratím ju.

 

Moja sloboda nastáva, keď zabúdam na realitu. Keď prestávam uvažovať, rátať, keď sa mi do mysle nevtierajú otázky každodenného života a iba cítim.

 

Moja sloboda ma navštevuje trikrát za polstoročie a trvá zopár desiatok minút. A ten čas práve uplynul.

 

Teším sa na poslednú návštevu slobody.

Tak dobre, idem na Pohodu

01.07.2018

Len nedávno, asi pred rokom som bola prvýkrát takzvane „zviklaná“ k návšteve trenčianskej Pohody. Úspešne som ju ignorovala dvadsať rokov, hoci ju mám prakticky za plotom. Áno, dokonca viac »

Oheň, voda, vietor, zem (revisited)

23.04.2018

Boli sme štyri tanečnice. Sooraya, Nadirah, Shaden a Yasmina. Tvorili sme skupinu orientálnych tancov. Každá z nás reprezentovala iný živel. Boli sme natoľko rozdielne, až sme sa skvelo dopĺňali. viac »

Moji psi a ja (Láska, chlpy a vlhké jazyky)

28.02.2018

Moja prvá hafina sa pôvodne volala Ťapka. V deň promócie môjho brata sme celá rodina odpočívali v obývačke. Zrazu sa naši vyparili (jak smrad od riti, povedala by moja babka) a keď sa vrátili, viac »

Camorra, mafia, polícia

V Kalábrii zatkli vplyvného člena 'Ndranghety

18.08.2018 16:28

Vplyvného člena talianskej zločineckej organizácie 'Ndrangheta zatkli po tom, čo strávil tri roky na úteku, väčšinou v Nemecku.

holokaust, transport Židov

Prívrženci nacistu Hessa odvolali zhromaždenie v Berlíne. Prišlo málo ľudí

18.08.2018 16:13

Organizátori zhromaždenia neonacistov na počesť Rudolfa Hessa, svoju pôvodnú akciu v nemeckej metropole Berlín zrušili.

Elektrina, energia

V lete Slováci spotrebujú o 5 percent menej elektriny ako je priemer

18.08.2018 15:50

Na Slovensku klesá spotreba elektriny počas letných mesiacov oproti priemernému mesiacu približne o 5,5 %, v Česku o takmer 12 %.

most snp, novy most

Mosty v správe mesta sú vo vyhovujúcom stave, ubezpečuje bratislavský magistrát

18.08.2018 15:33

Všetky mostné objekty v správe hlavného mesta sú podrobované pravidelným obhliadkam.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 7320x
Priemerná čítanosť článkov: 915x

Autor blogu

Kategórie