Založ si blog

Afirmácie

 

Svojho času som prepadla pozitívnemu mysleniu. Okrem iného to obnášalo opakovanie si afirmácií – kladných uistení, utvrdzovaní sa v tom, že som krásna,  úspešná a bez problémov.

 

Afirmácie sú však občas nepochopiteľné. Nelogické. Zaplatila som nehorázne sumy za 15-minútové nahrávky, v ktorých sa jedným dychom vyskytujú vety ako „Som v poriadku taká, aká som, prijímam sa bez výhrad.“ a hneď na to „Som ochotná zmeniť sa, pracovať na svojej postave a na svojom vzhľade.“ Tak čo teda? Prijímam sa, aká som? Alebo chcem zmeniť to, s čím mám byť vlastne spokojná? Afirmácia ma najskôr utvrdzuje v tom, že som „oukej“ a hneď dodáva, že som ochotná to zmeniť.

 

To isté sa mi stalo s afirmáciami na úspešnú kariéru. Začínali tým, že vo svojej práci som spokojná a darí sa mi, mám ju rada a napĺňa ma. Pár sekúnd na to začínala sekcia. „Som pripravená zmeniť svoje zamestnanie… Mám na to odvahu… Viem, že dokážem viac…“ Tak ako teda? Milujem tú svoju robotu, alebo chcem inú?

 

Ďalší príklad – afirmácie na priťahovanie dokonalého partnera. Nahrávka ma presviedča: „So svojím partnerom si dokonale rozumieme, navzájom sa dopĺňame a sme si byť navzájom učiteľmi i žiakmi.“ Päť sekúnd na to nasleduje sekvencia: „Som presvedčená, že môj nový partner bude láskou môjho života.“ A fčíl čo? Mám sa utvrdiť v tom, že som happy s tým, ktorého mám, alebo mám hľadať nového? A najmä, ak to má byť priťahovanie partnera, tak ako mám ubezpečiť samu seba, že som spokojná s niečím, čo dodnes nemám?

 

Trochu iná kapitola boli afirmácie pre získanie dokonalej sebadôvery. Nahrávka siahla po vizualizácii: „Predstavte si situáciu, v ktorej sa cítite sebaisto a úplne si dôverujete.“ Ako sa to dá, ak som nikdy nič také nezažila? Ako je to možné, keď som neistota sama? „Čo cítite? Ako ste oblečená? Ako ste upravená? Aké je vaše držanie tela?“  Ééééé…  To od toho závisí sebadôvera?

 

Rozporuplnosť týchto afirmácií – a podobných bolo neúrekom – ma, mierne povedané, zmiatla. Mám sa utvrdzovať v tom, že som skvelá taká, aká som, alebo pracovať na tom, aby som sa zmenila?

 

Tak ja neviem. Buď som to celé nepochopila, alebo ma jednoducho logika nepustí ďalej. Zrejme nie som ten správny typ na osobnostný rozvoj. Čestné pionierske, snažila som sa. Ale zmätená toľkými protichodnými tvrdeniami som usúdila, že je lepšie držať si odstup od afirmácií, ktoré sa nevedia zhodnúť na tom, či je lepšie byť spokojná s tým, čo som dosiahla, alebo hľadať dačo lepšie.

 

A celkovo si držať odstup od všetkých obchodníkov s návodmi na šťastný, úspešný a bohatý život.

 

Oheň, voda, vietor, zem (revisited)

23.04.2018

Boli sme štyri tanečnice. Sooraya, Nadirah, Shaden a Yasmina. Tvorili sme skupinu orientálnych tancov. Každá z nás reprezentovala iný živel. Boli sme natoľko rozdielne, až sme sa skvelo dopĺňali. viac »

Moji psi a ja (Láska, chlpy a vlhké jazyky)

28.02.2018

Moja prvá hafina sa pôvodne volala Ťapka. V deň promócie môjho brata sme celá rodina odpočívali v obývačke. Zrazu sa naši vyparili (jak smrad od riti, povedala by moja babka) a keď sa vrátili, viac »

Keď LED kontrolky zlyhajú

03.02.2018

Keď LED kontrolky zlyhajú Božemôj, veď som rozumná žena vo veku, kedy rozoznám somarinu od reality. Veď som precestovala pol Európy, odkrútila si kariéru konateľky firmy. A predsa... zamilovala viac »

Koloseum, Rím

Hnutie piatich hviezd a Liga sa dohodli na novom premiérovi, jeho meno sa najskôr dozvie prezident

20.05.2018 20:58

Jeden z dvojice talianskych populistických lídrov oznámil, že sa so svojím rivalom zhodli na tom, kto by mal byť novým premiérom - ani jeden z nich.

Steven Mnuchin,

Mnuchin: Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa odkladá

20.05.2018 20:52

Spojené štáty a Čína sa dohodli, že zatiaľ nenaplnia svoje hrozby uvalenia nových ciel na vzájomnú obchodnú výmenu.

dovolenka, lietanie, letisko

Drahšia ropa, drahšie dovolenky

20.05.2018 20:00

Aj rozhodnutia vo vysokej medzinárodnej politike zdražujú naše letné dovolenky.

hzs, horská záchranná služba

Vo Vysokých Tatrách zahynul 57-ročný Poliak

20.05.2018 19:02

Vysoké Tatry si dnes vyžiadali ďalšiu obeť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 5281x
Priemerná čítanosť článkov: 754x

Autor blogu

Kategórie