Založ si blog

Afirmácie

 

Svojho času som prepadla pozitívnemu mysleniu. Okrem iného to obnášalo opakovanie si afirmácií – kladných uistení, utvrdzovaní sa v tom, že som krásna,  úspešná a bez problémov.

 

Afirmácie sú však občas nepochopiteľné. Nelogické. Zaplatila som nehorázne sumy za 15-minútové nahrávky, v ktorých sa jedným dychom vyskytujú vety ako „Som v poriadku taká, aká som, prijímam sa bez výhrad.“ a hneď na to „Som ochotná zmeniť sa, pracovať na svojej postave a na svojom vzhľade.“ Tak čo teda? Prijímam sa, aká som? Alebo chcem zmeniť to, s čím mám byť vlastne spokojná? Afirmácia ma najskôr utvrdzuje v tom, že som „oukej“ a hneď dodáva, že som ochotná to zmeniť.

 

To isté sa mi stalo s afirmáciami na úspešnú kariéru. Začínali tým, že vo svojej práci som spokojná a darí sa mi, mám ju rada a napĺňa ma. Pár sekúnd na to začínala sekcia. „Som pripravená zmeniť svoje zamestnanie… Mám na to odvahu… Viem, že dokážem viac…“ Tak ako teda? Milujem tú svoju robotu, alebo chcem inú?

 

Ďalší príklad – afirmácie na priťahovanie dokonalého partnera. Nahrávka ma presviedča: „So svojím partnerom si dokonale rozumieme, navzájom sa dopĺňame a sme si byť navzájom učiteľmi i žiakmi.“ Päť sekúnd na to nasleduje sekvencia: „Som presvedčená, že môj nový partner bude láskou môjho života.“ A fčíl čo? Mám sa utvrdiť v tom, že som happy s tým, ktorého mám, alebo mám hľadať nového? A najmä, ak to má byť priťahovanie partnera, tak ako mám ubezpečiť samu seba, že som spokojná s niečím, čo dodnes nemám?

 

Trochu iná kapitola boli afirmácie pre získanie dokonalej sebadôvery. Nahrávka siahla po vizualizácii: „Predstavte si situáciu, v ktorej sa cítite sebaisto a úplne si dôverujete.“ Ako sa to dá, ak som nikdy nič také nezažila? Ako je to možné, keď som neistota sama? „Čo cítite? Ako ste oblečená? Ako ste upravená? Aké je vaše držanie tela?“  Ééééé…  To od toho závisí sebadôvera?

 

Rozporuplnosť týchto afirmácií – a podobných bolo neúrekom – ma, mierne povedané, zmiatla. Mám sa utvrdzovať v tom, že som skvelá taká, aká som, alebo pracovať na tom, aby som sa zmenila?

 

Tak ja neviem. Buď som to celé nepochopila, alebo ma jednoducho logika nepustí ďalej. Zrejme nie som ten správny typ na osobnostný rozvoj. Čestné pionierske, snažila som sa. Ale zmätená toľkými protichodnými tvrdeniami som usúdila, že je lepšie držať si odstup od afirmácií, ktoré sa nevedia zhodnúť na tom, či je lepšie byť spokojná s tým, čo som dosiahla, alebo hľadať dačo lepšie.

 

A celkovo si držať odstup od všetkých obchodníkov s návodmi na šťastný, úspešný a bohatý život.

 

Sedlák v meste alebo Dobrý človek ešte žije

24.08.2018

Vracali sme sa s kamarátkou z dovolenky v Anglicku. Ako inak, nízkorozpočtovkou RyanAir. To by bolo v poriadku, nikdy som s touto spoločnosťou nemala problémy. Ak si kupujem letenku na RyanAir, viac »

Oheň, voda, vietor, zem (revisited)

23.04.2018

Boli sme štyri tanečnice. Sooraya, Nadirah, Shaden a Yasmina. Tvorili sme skupinu orientálnych tancov. Každá z nás reprezentovala iný živel. Boli sme natoľko rozdielne, až sme sa skvelo dopĺňali. viac »

Moji psi a ja (Láska, chlpy a vlhké jazyky)

28.02.2018

Moja prvá hafina sa pôvodne volala Ťapka. V deň promócie môjho brata sme celá rodina odpočívali v obývačke. Zrazu sa naši vyparili (jak smrad od riti, povedala by moja babka) a keď sa vrátili, viac »

jemen, dievča, dieťa, hladomor

OSN varuje pred vypuknutím veľkého hladomoru v Jemene

24.10.2018 07:27

Hladomor by mohol v Jemene postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Džamál Chášakdží

USA zrušia víza Saudskoarabom zodpovedným za vraždu novinára

24.10.2018 06:51

Viacerí členovia Kongresu už vzniesli požiadavku na zavedenie sankcií voči Saudskej Arábii v súvislosti s vraždou.

Dmitrij Medvedev

Moskva pripravuje zákaz dovozu niektorých ukrajinských výrobkov

24.10.2018 06:10

Predseda ruskej vlády uviedol, že sa pripravuje zoznam ukrajinských občanov a firiem, na ktoré by sa mali sankcie vzťahovať.

zmena času

Letný alebo zimný? Zatiaľ sa rozhoduje bez nás

24.10.2018 06:00

Klimatológ upozorňuje, že podľa zimného času bude v lete svitať už o druhej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 8090x
Priemerná čítanosť článkov: 1011x

Autor blogu

Kategórie