Založ si blog

Afirmácie

 

Svojho času som prepadla pozitívnemu mysleniu. Okrem iného to obnášalo opakovanie si afirmácií – kladných uistení, utvrdzovaní sa v tom, že som krásna,  úspešná a bez problémov.

 

Afirmácie sú však občas nepochopiteľné. Nelogické. Zaplatila som nehorázne sumy za 15-minútové nahrávky, v ktorých sa jedným dychom vyskytujú vety ako „Som v poriadku taká, aká som, prijímam sa bez výhrad.“ a hneď na to „Som ochotná zmeniť sa, pracovať na svojej postave a na svojom vzhľade.“ Tak čo teda? Prijímam sa, aká som? Alebo chcem zmeniť to, s čím mám byť vlastne spokojná? Afirmácia ma najskôr utvrdzuje v tom, že som „oukej“ a hneď dodáva, že som ochotná to zmeniť.

 

To isté sa mi stalo s afirmáciami na úspešnú kariéru. Začínali tým, že vo svojej práci som spokojná a darí sa mi, mám ju rada a napĺňa ma. Pár sekúnd na to začínala sekcia. „Som pripravená zmeniť svoje zamestnanie… Mám na to odvahu… Viem, že dokážem viac…“ Tak ako teda? Milujem tú svoju robotu, alebo chcem inú?

 

Ďalší príklad – afirmácie na priťahovanie dokonalého partnera. Nahrávka ma presviedča: „So svojím partnerom si dokonale rozumieme, navzájom sa dopĺňame a sme si byť navzájom učiteľmi i žiakmi.“ Päť sekúnd na to nasleduje sekvencia: „Som presvedčená, že môj nový partner bude láskou môjho života.“ A fčíl čo? Mám sa utvrdiť v tom, že som happy s tým, ktorého mám, alebo mám hľadať nového? A najmä, ak to má byť priťahovanie partnera, tak ako mám ubezpečiť samu seba, že som spokojná s niečím, čo dodnes nemám?

 

Trochu iná kapitola boli afirmácie pre získanie dokonalej sebadôvery. Nahrávka siahla po vizualizácii: „Predstavte si situáciu, v ktorej sa cítite sebaisto a úplne si dôverujete.“ Ako sa to dá, ak som nikdy nič také nezažila? Ako je to možné, keď som neistota sama? „Čo cítite? Ako ste oblečená? Ako ste upravená? Aké je vaše držanie tela?“  Ééééé…  To od toho závisí sebadôvera?

 

Rozporuplnosť týchto afirmácií – a podobných bolo neúrekom – ma, mierne povedané, zmiatla. Mám sa utvrdzovať v tom, že som skvelá taká, aká som, alebo pracovať na tom, aby som sa zmenila?

 

Tak ja neviem. Buď som to celé nepochopila, alebo ma jednoducho logika nepustí ďalej. Zrejme nie som ten správny typ na osobnostný rozvoj. Čestné pionierske, snažila som sa. Ale zmätená toľkými protichodnými tvrdeniami som usúdila, že je lepšie držať si odstup od afirmácií, ktoré sa nevedia zhodnúť na tom, či je lepšie byť spokojná s tým, čo som dosiahla, alebo hľadať dačo lepšie.

 

A celkovo si držať odstup od všetkých obchodníkov s návodmi na šťastný, úspešný a bohatý život.

 

Hodina anglickej konverzácie

23.10.2017

Už vyše roka mám to potešenie dávať hodiny anglickej konverzácie istému dobrému kamarátovi v mojom veku. Zámerne píšem potešenie, pretože to baví nás oboch. Naša posledná diskusná viac »

Evelyn a tie ostatné

18.10.2017

Evelynin humor nie je práve moja šálka kávy. Obávam sa, že na to som už málo „crazy“. Jej videá ku mne prišli príliš neskoro – nie azda, čo sa týka veku, skôr čo sa týka schopnosti viac »

polsko, pochod, varsava

Poľská prokuratúra začala vyšetrovať prejavy rasizmu počas pochodu nacionalistov

21.11.2017 09:33

Pochod zorganizovali krajne pravicové skupiny 11. novembra pri príležitosti Dňa nezávislosti Poľska.

česko, úroky, mesto, panoráma

Česi majú drahšie pôžičky ako Slováci

21.11.2017 09:00

Časy extrémne lacných peňazí v susednej Českej republike sa nečakane skončili.

(typo - nepouzivat v orise) Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Čínsky súd poslal prominentného právnika a aktivistu na dva roky za mreže

21.11.2017 08:50

Ľudskoprávne skupiny označili proces za vykonštruovaný.

merkelová

Nemecká neistota. Je to koniec Merkelovej éry?

21.11.2017 08:34

Jamajka sa nekoná. Nemecko nemá dva mesiace po voľbách nádej na vytvorenie vládnej koalície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 1813x
Priemerná čítanosť článkov: 604x

Autor blogu

Kategórie

Archív