Založ si blog

Afirmácie

 

Svojho času som prepadla pozitívnemu mysleniu. Okrem iného to obnášalo opakovanie si afirmácií – kladných uistení, utvrdzovaní sa v tom, že som krásna,  úspešná a bez problémov.

 

Afirmácie sú však občas nepochopiteľné. Nelogické. Zaplatila som nehorázne sumy za 15-minútové nahrávky, v ktorých sa jedným dychom vyskytujú vety ako „Som v poriadku taká, aká som, prijímam sa bez výhrad.“ a hneď na to „Som ochotná zmeniť sa, pracovať na svojej postave a na svojom vzhľade.“ Tak čo teda? Prijímam sa, aká som? Alebo chcem zmeniť to, s čím mám byť vlastne spokojná? Afirmácia ma najskôr utvrdzuje v tom, že som „oukej“ a hneď dodáva, že som ochotná to zmeniť.

 

To isté sa mi stalo s afirmáciami na úspešnú kariéru. Začínali tým, že vo svojej práci som spokojná a darí sa mi, mám ju rada a napĺňa ma. Pár sekúnd na to začínala sekcia. „Som pripravená zmeniť svoje zamestnanie… Mám na to odvahu… Viem, že dokážem viac…“ Tak ako teda? Milujem tú svoju robotu, alebo chcem inú?

 

Ďalší príklad – afirmácie na priťahovanie dokonalého partnera. Nahrávka ma presviedča: „So svojím partnerom si dokonale rozumieme, navzájom sa dopĺňame a sme si byť navzájom učiteľmi i žiakmi.“ Päť sekúnd na to nasleduje sekvencia: „Som presvedčená, že môj nový partner bude láskou môjho života.“ A fčíl čo? Mám sa utvrdiť v tom, že som happy s tým, ktorého mám, alebo mám hľadať nového? A najmä, ak to má byť priťahovanie partnera, tak ako mám ubezpečiť samu seba, že som spokojná s niečím, čo dodnes nemám?

 

Trochu iná kapitola boli afirmácie pre získanie dokonalej sebadôvery. Nahrávka siahla po vizualizácii: „Predstavte si situáciu, v ktorej sa cítite sebaisto a úplne si dôverujete.“ Ako sa to dá, ak som nikdy nič také nezažila? Ako je to možné, keď som neistota sama? „Čo cítite? Ako ste oblečená? Ako ste upravená? Aké je vaše držanie tela?“  Ééééé…  To od toho závisí sebadôvera?

 

Rozporuplnosť týchto afirmácií – a podobných bolo neúrekom – ma, mierne povedané, zmiatla. Mám sa utvrdzovať v tom, že som skvelá taká, aká som, alebo pracovať na tom, aby som sa zmenila?

 

Tak ja neviem. Buď som to celé nepochopila, alebo ma jednoducho logika nepustí ďalej. Zrejme nie som ten správny typ na osobnostný rozvoj. Čestné pionierske, snažila som sa. Ale zmätená toľkými protichodnými tvrdeniami som usúdila, že je lepšie držať si odstup od afirmácií, ktoré sa nevedia zhodnúť na tom, či je lepšie byť spokojná s tým, čo som dosiahla, alebo hľadať dačo lepšie.

 

A celkovo si držať odstup od všetkých obchodníkov s návodmi na šťastný, úspešný a bohatý život.

 

Keď LED kontrolky zlyhajú

03.02.2018

Keď LED kontrolky zlyhajú Božemôj, veď som rozumná žena vo veku, kedy rozoznám somarinu od reality. Veď som precestovala pol Európy, odkrútila si kariéru konateľky firmy. A predsa... zamilovala viac »

Moja prchavá sloboda

02.12.2017

Moja skutočná sloboda je v pocitoch. Pocit, že môžem dýchať bez toho, že to niekoho ruší. Pocit, že môžem písať bez obáv či očakávaní, ako - či vôbec niekto – zareaguje na to, čo viac »

Hodina anglickej konverzácie

23.10.2017

Už vyše roka mám to potešenie dávať hodiny anglickej konverzácie istému dobrému kamarátovi v mojom veku. Zámerne píšem potešenie, pretože to baví nás oboch. Naša posledná diskusná viac »

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazílsky exprezident usvedčený z korupcie bude opäť kandidovať. Posledné slovo bude mať súd

22.02.2018 07:07

Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva oznámil, že bude kandidovať na úrad hlavy štátu.

Sergej Lavrov, ruský minister zahraničia

Našim srbským priateľom pomôžeme, sľubuje Lavrov pred rozhovormi o Kosove

22.02.2018 06:20

Rusko je pripravené zapojiť sa ako sprostredkovateľ do rozšírených rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou, ak si to Belehrad bude želať.

Grécko, pláž, Zakynthos

Grécky ostrov Zakynthos zasiahlo zemetrasenie

22.02.2018 06:12

Zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 4,8 zasiahlo oblasť pri západogréckom ostrove Zakynthos.

depresia, únava, žena, smútok

Čakárne psychiatrov praskajú vo švíkoch

22.02.2018 06:00

Ministerstvo zdravotníctva zvažuje, že liečbu ľahších porúch presunie na iných lekárov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 3463x
Priemerná čítanosť článkov: 693x

Autor blogu

Kategórie